Як позбутися від образи? 8 простих, але дієвих порад

3

«Не так грішить кривдник, як той, хто образу допустить» — Василь I Македонянин

Знаменитий дідусь Фрейд помітив, що все йде з дитинства. Наші мрії, страхи, комплекси і сумніви формуються під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів у перші роки життя. Я дотримуюсь тієї ж думки і погоджуся з ним.

Почнемо з того, що почуття образи не вроджене, а придбане. У немовлят в арсеналі є почуття гніву, а почуття образи їм належить дізнатися приблизно з 2 до 5 років. Воно утворюється найчастіше шаблонно або переймається від інших дітей і дорослих. Наприклад: «Якщо ти цього не зробиш, я ображуся». Погодьтеся, ми, дорослі, частенько використовуємо таку маніпуляцію.

Давайте розберемося: звідки беруться образи? Чому ми відчуваємо це почуття? Як з ним боротися, і чи потрібно?

Звідки беруться образи?

Почуття образи виникає через розбіжність очікувань про поведінку кривдника з тим, як він себе вів в дійсності. То є образа — це наслідок трьох розумових операцій:

  • побудова очікувань,
  • спостереження поведінки,
  • порівняння очікування і реальності.

Іншими словами, ми чекаємо від людини, що він нас зрозуміє, відчує, зробить те, про що ми думаємо, але вголос не говорили. А якщо вимовляємо, то завжди розраховуємо, що людина не відмовить, зробить на догоду нам, поступаючись особистими можливостями і бажаннями.

Як позбутися від образи? 8 простих, але дієвих порад

У відносинах ми чекаємо прояви любові, турботи, ніжності і т. д., при цьому не вважаємо за потрібне інший раз сказати про те, чого нам хочеться. Як саме ми відчуваємо, коли нас люблять, ми розуміємо, що про нас піклуються. Ми тримаємо в собі уявлення про ідеальні стосунки зі свого досвіду, з своєї картини світу, забуваючи про те, що близька людина ріс в інших умовах, в яких все було інакше.

Образа — біль, яку ми завдаємо собі самі

Розчарування від невиправданих очікувань змушує шукати причину душевного болю, яка виникає в тій чи іншій ситуації. Ось ми і знаходимо цю причину у поза. Нам складно зрозуміти, що цю біль ми завдаємо собі самі, очікуючи, що хтось інший буде жити нашим життям і нашими інтересами, не зважаючи на свої власні.

Але якщо задуматися, це в корені не вірно!

Присвячувати життя іншому буде тільки той, хто не цінує себе самого, а такий чоловік нічого вам не дасть. Йому самому потрібно працювати над самооцінкою. І виходить, що ми чекаємо від людини того, чого він в принципі не може надати, і розраховуємо на те, на що не маємо права. Адже насправді нам ніхто і нічого НЕ ВИНЕН!

Люблячий людина, що добровільно й виходячи зі своїх особистих бажань, вибрав вас, щоб бути поруч з вами щасливим, тому що йому це приємно. І якщо для того, щоб бути з вами поруч, йому потрібно це місце «купувати», то рано чи пізно подібні відносини почнуть руйнувати і перестануть приносити радість. Виникне відчуття несвободи.

І що в цьому хорошого?

Найчастіше ми ображаємося на близьких

Будь-які відносини — це вибір кожного на користь цих відносин. Вибір передбачає свободу в прояві почуттів. Нічого крім ПОДЯКИ відчувати ми не можемо. Адже все, що ми отримуємо у відносинах — потрібно розцінювати, як дар. У таких відносин світле майбутнє.

Як позбутися від образи? 8 простих, але дієвих порад

Найчастіше ми ображаємося саме на близьких людей, тому що чужій людині образити нас не так-то просто. Від чужої людини ми нічого не чекаємо, а значить — і не розчаровуємося в ньому. Бувають, звичайно, люди, схильні ображатися на всіх: людей, Бога, Всесвіт, на життя в цілому. Такі люди вважають, що їм все повинні. І вони щиро обурюються, чому до них ставляться не так, як вони представляють.

Але це інша історія…

Образа виникає з внутрішньої травми

Будь-яка образа виникає з глибокої внутрішньої травми. В основі образи прихований комплекс неповноцінності: це постійне сумнів у собі та своїх здібностях, невміння брати відповідальність за своє життя і все, що в ній відбувається, небажання самостійно досягати цілей.

Ми чекаємо, що прийде той, хто зробить все за нас і проживе наше життя теж за нас. І якщо цього не відбувається, розчаровуємося і страждаємо.

Звичайно, при бажанні, ми можемо делегувати відповідальність за своє життя на інших людей, наділяючи їх владою впливати на наш настрій і самопочуття. Нехай вони вирішують: робити нас щасливими або нещасними. Тільки варто пам’ятати, що таким чином ми позбавляємо себе свободи вибору і можливості прожити життя в радості і нескінченному щастя!

Чи треба боротися з почуттям образи?

Можливо, я надто голосно кажу про те, що почуття образи позбавляє можливості прожити щасливе життя. Але, на жаль, це так. З-за глибоких внутрішніх образ люди хворіють, страждають, гинуть…

У вас є вибір: ображатися або прямо з цієї секунди, раз і назавжди, навчитися управляти цим почуттям, яке роз’їдає і руйнує, як отрута. Найголовнішим кроком на шляху позбавлення від образ — прийняття на себе відповідальності за своє життя!

Коли ви це зробите, зможете керувати емоціями і цим почуттям. Прийде розуміння, що образити вас неможливо. У допомогу на цьому шляху хочу запропонувати кілька простих, але дуже дієвих практик, виконуючи які ви навчитеся справлятися з почуттям образи.

Як позбутися від образи: 8 діючих рад

Порада №1

Якщо ви відчуваєте, що вас образили — не потрібно тримати негатив у собі. Але і бігти до людини і виливати на нього все це — теж не потрібно. Спробуйте уявити кривдника. Можливо, у вас є його фотографія, якщо немає, можна взяти якийсь предмет, подушку, наприклад, і виговоритися.

Розкажіть, що саме ображає, що не сподобалося, чого ви очікували. Така практика прояснить багато і для вас. Ви навчитеся виражати свої почуття й бажання до того, як нахлине почуття образи.

Порада №2

Якщо все ж вас образили словом чи ділом, візьміть якийсь м’який предмет, іграшку або подушку, уявіть кривдника в цьому предметі і гарненько відобразіть свою біль і гнів через поколачивания.

До речі, сльози теж допомагають. Якщо в цьому моменті вам захочеться плакати — не стримуйте себе.

Порада №3

Якщо не виходить виговоритися, напишіть кривдникові лист. Розкажіть в ньому все, що ви думаєте про ситуацію, що склалася. Лист потім потрібно спалити.

Порада №4

Вчіться конструктивно виражати емоції. Як? Спробуйте поговорити з вашим кривдником не з точки зору обвинувача, а з позиції людини, що описує свої почуття. Замість: «Ти мене образив, образив!» скажіть: «Я ображений, і твоя поведінка, слова мене образили, я засмучена». Якщо людину в чомусь звинувачують, то у нього виникає бажання чинити опір. Обговорювання своїх почуттів допомагає зняти або зменшити напругу між людьми.

Порада №5

Постарайтеся зрозуміти людину: чому він так вчинив. Можливо, він це робить несвідомо.

Рада №6

Якщо вас щось образило, подякуйте людини за це. Вам показали ваші слабкі сторони. Розбирайтеся у себе, чому саме вас це зачепило.

Порада №7

Простіть себе за те, що образилися. Так-так, з одного боку — так просто, а з іншого — важливо.

Порада №8

Якщо вас образили-до сліз, чи відбулася серйозна сварка, є дуже ефективний спосіб для моменту «тут і зараз». Почніть глибоко дихати, згадайте свого кривдника і вголос з інтонацією царя чи цариці вимовте: «Я прощаю тебе! Я прощаю тебе! Я прощаю тебе!».

Після того як ви вимовите це в третій раз — образу як рукою зніме, і ви посміхнетеся або навіть розсмієтеся.

Головне — зрозумійте, ображаючись, ви робите погано тільки собі. Тому, думайте тільки про хороше, освобождайтесь від образ. Мені дуже подобається рядочки Омара Хайяма, яке хочеться згадати:

Життя соромно за тих, хто сидить і тужить,
Хто не пам’ятає утіх, не прощає образ.
Співай, поки у чанга не лопнули струни!
Пий, поки про камінь посудину не розбитий!

Джерело: http://dril.com.ua/