Внутрішній дитина, внутрішній батько, внутрішній дорослий — як їх встановити?

2

Щоранку, прокидаючись, ми чуємо свій внутрішній голос, який каже: «О, який прекрасний був сон! Як мені не хочеться прокидатися». Або: «Будильник. Треба на роботу». Або: «Чому я така нещаслива?» Або: «Знову треба всіх з ранку піднімати, годувати, одягати. Як мене це дістало!»… Наш мозок працює завжди. Сни — це теж наші думки, тільки несвідомі. У середньому нам в голову протягом доби приходить близько 6 000 думок. Тобто 4 думки в хвилину!

Як народжуються ці думки? Де їх джерело?

Мозок людини починає розвиватися ще в утробі матері дитина чує голосу й «записує» їх на підкірку. За 75 років, які в середньому живе людина, в його мозку поміщається цілий хор. Це тисячі, сотні тисяч людей, з якими він працював, і кожне почуте слово — слід.

Є люди, чиї слова стали тлом, нерозбірливим шумом, залишилися непоміченими свідомістю. Але є голоси, які придбали особливу значущість, — голоси батьків, братів, сестер, бабусь, дідусів, вихователів, вчителів. Це ті люди, які перебували поруч у період розвитку нашої особистості. Завдяки їх голосам крок за кроком формувався наше мислення. Ось чому всі думки, які спочатку здаються монологом, перетворюються в нашій голові в діалоги. Погодьтеся, всередині себе ми завжди з кимось говоримо, на кого-то сердимося, комусь щось доводимо, з ким-то сміємося.

Внутрішній дитина, внутрішній батько, внутрішній дорослий — як їх встановити?

Чиї голоси звучать всередині нас?

Американський психолог і психотерапевт, засновник транзакційного аналізу Ерік Берн присвятив свої праці вивченню думок і сценаріїв людини і зробив акцент на трьох аспектах особистості: внутрішній дитина, внутрішній батько і внутрішній дорослий.

Подивіться на наступні фрази:

  • Я стою на своєму. Мої погляди непохитні. Кожен зобов’язаний виконувати свій обов’язок.
  • Я людина, що захоплюється. Я можу бути образливим. Часто я роблю не так, як треба, а як хочеться.
  • Мені вдається бачити в людях більше, ніж вони говорять про себе. Приймаючи рішення, я намагаюся продумати наслідки.

Три категорії фраз. Які голоси ви побачили в них: дорослий, дитина, батько?

Правильна відповідь: 1 — батько, 2 — дитя, 3 – дорослий.

Першим всередині нас починає формуватися «внутрішній дитина» (в утробі мами і в перший рік життя, до появи жувальних зубів). Це особистість, якій потрібен хтось досвідчений, дорослий. Дитина не вміє задовольняти свої бажання сам: поїсти, щось купити, одягнутися. Навіть в туалет сходити дитина сама не може. Малюк — як лампочка маяка: він подає сигнали дорослим, привертає до себе їх увагу (посмішки, гуління, сміх, плач, крик, хвороба, примхи).

Приблизно з року в дитини формується «внутрішній батько». Починається відділення (сепарація) від мами. Зараз це вже не «ми», а «я і мама». До 2,5—3 років відділення вже дуже явно! Мама хвалить, злиться, лає, опікає, забороняє. Є хтось, хто вже оцінює дитини і створює кордону у вигляді правил, законів, долженствований.

«Внутрішній дорослий» з’являється до 7 років, коли у дитини починають випадати молочні зуби. Тепер це вже не просто дитина, а хлопчик/дівчинка, учень/учениця. З’являється соціальний статус. Мами/тата в школі поруч немає. І дитина вчиться адаптуватися в соціумі як дорослий. Він цікавиться новим, визначає, що йому поїсти, вирішує, на які додаткові заняття і чому він буде ходити.

У дорослому житті всередині людини завжди присутні всі три голоси. Як їх розрізняти?

Як розрізняти «внутрішнього дитини», «внутрішнього дорослого» і «внутрішнього батька»?

Якщо у ваших думках і словах є імпульс «хочу» або «не хочу» — це ДИТЯ. Якщо ви чуєте всередині себе і заявляєте вголос «треба», «повинен», «зобов’язаний» — це БАТЬКО. Якщо ви йдете за своїм «можу», «маю право», «у мене вийде» — це ДОРОСЛИЙ.

Внутрішній дитина, внутрішній батько, внутрішній дорослий — як їх встановити?

Задайте собі питання, в якій пропорції у вас виявлені ці три субличности? В сумі вони повинні скласти 100%. Нехай це буде ваш інтуїтивний відповідь. Не включайте логіку. Ідіть за інстинктивним рішенням.

А зараз правильну відповідь. Найбільшим у вас повинен бути Дорослий — 60%, потім Дитя — 30% і Батько — 10%. Багато проблем, внутрішній дискомфорт і відчуття «несчастности» з’являються саме тоді, коли цей баланс порушений.

Ось ситуація. Приходять жінки на консультацію за запитом «Як вийти заміж?». І я їм ставлю одне і те ж питання: навіщо вам це?

Одна відповідає:
— Я так втомилася, все сама. Хочу вже скоріше заміж, щоб стало легше. Щоб чоловік заробляв, а я, нарешті, змогла бути жінкою. Розквіту, відпочину і займуся творчістю.

Відповідь другої клієнтки:
— Ну як навіщо? У мене вже вік. Мені вже 39 років, а у мене ні сім’ї, ні дітей. Потім буде пізно. Мені треба зараз вийти заміж.

Третя жінка:
— Я знаю, за кого хочу вийти заміж, я закохана. В принципі, все йде нормально. Але я маю право бути не просто коханкою, але його дружиною.

Думаю, ви здогадалися, хто в якій ролі був. Перша жінка — Дитя, друга — Батько, третя — Дорослий.

У чому «мінуси» кожної субличности?

У чому мінус великої частки «внутрішнього дитини» всередині нас? Є бажання, але немає сил, щоб їх реалізовувати. Немає авторської позиції. Немає впливу на інших людей. Багато маніпуляцій.

У чому мінус великої частки «внутрішнього батька»? Немає віри в радість і задоволення. Я б навіть сказала, немає віри у Божественне. Занадто все безрадісно і обтяжливо. Чужу думку і допомогу відкидаються. Ви починаєте притягувати до себе людей, що застрягли в дитячій позиції.

У чому мінус занадто великого «внутрішнього дорослого»? Дорослий настільки все може, що іноді забуває виявитися безсилим, забуває зупинитися і нічого не робити, іноді не чує голос «внутрішнього батька» і здійснює дурні помилки.

Всі три ролі в нашому житті важливі. Головне, всіх розставити по своїх місцях і навчити домовлятися між собою.

Як вибирати внутрішні ролі самостійно?

Поекспериментуйте протягом тижня. Поставте на телефоні кілька будильників з періодичністю в 2 години з самого ранку і до сну. Кожен раз, коли дзвенить будильник, чим би ви не займалися, дайте собі 5 хвилин оцінити ситуацію: хто ви і в якій ролі? Де ви і яка думка зараз у вашій голові? У якій ролі ви хотіли б бути? І змініть вашу думку відповідно до бажаної роллю в даний момент.

Джерело: http://akvarelka.com.ua/