Орбисы. лекція 135.

5

лекція 135. Орбисы.
Загальна теорія аспектів. Частина 2. ОРБИСЫ

Як ми з Вами вже говорили в попередній статті, спочатку, звичні нам Планетарні орбисы, були відсутні. У них просто не було необхідності – раз розглядалися аспекти між Планетами, а між Знаками, то про які орбисах могла йти мова? Будь-яка Планета в Овні в квадраті до будь Планеті в Раку, ось і весь orbis.

В наслідок, аспекти в полнознаковой системі (як описано у попередній лекції), змінилися аспектами між Планетами, в результаті чого виникло питання, чи вважати аспектом тріна відстань між Планетами в 123 градуси? Або секстилем в 58 і т. п. (раніше це питання не вставав, так як будь-яка Планета в будь-якому градусі Овна, вважалася в аспекті тригона з будь Планетою в будь-якому градусі Лева, або Стрільця тощо).

Таким чином, в астрологічну практику було введено поняття «орбіс». Orbis (або орб) це допустиме відхилення від точного аспекту.

Історія обчислення орбисов так само перетерплювала зміни. У середньовіччі було прийнято вважати орбы залежно від Планет, які входять до складу аспекту. Тобто Сонце – незалежно від того, в якому аспекті воно бере участь, має орбіс 15 (деякі автори до 18) градусів, Місяць 12 і т. д.

Орбіс встановлювався в залежності від світіння Планети (чим яскравіше світить, тим більше орбіс), і метафорично порівнювався з руками. Так Сонце має дві руки, загальною довжиною в 15 (в середньому) одиниць (градусів). Місяць дві руки, довжиною в 12 одиниць. Отже, довжина однієї руки Сонця – 7,5 одиниць (градусів), довжина руки Місяця – 6 градусів.
Виходить, що якщо Сонце і Місяць проходять на відстані один від одного «аспект + 13,5 градусів» (наприклад, Місяць у 0 градусів Овен, Сонце в 12 градусів Лева) – вони дотягуються один до одного руками, і отже, створюють аспект (довжина руки Сонця + довжина руки Місяця – 7,5 + 6 = 13,5 це орбіс перебуваючи на відстані якого аспект можна враховувати).

Сьогодні цю практику використовують в основному в хорарної астрології і традиційному напрямку. Хоча треба сказати, що на мій погляд, вона найбільш аргументована, оскільки прив’язана до фізичних властивостей об’єктів.
Особисто я, кілька років поспіль працюю саме з цією системою і такими широкими хорарными орбисами і дуже задоволена тим результатом, який отримую.

Тим не менш, на даний момент повсюдно використовується практика розрахунку орбисов виходячи з АСПЕКТУ і ПЛАНЕТ, які його формують.
Ми з Вами говорили про силу аспектів – так з’єднання вважається найсильнішим, а секстіль найслабшим з усіх мажорних аспектів. За цією ж схемою, вважається, що з’єднання має найбільші орбисы, трохи менше (або частіше рівні) орбисы присвоюються опозиції, ще менше тригону, потім квадрату і самі невеликі (мажорних) у секстиля.
Сонце – найголовніша Планета в карті, тому значення його орбисов найвищі, потім Місяць, трохи менше, потім особисті Планети, потім соціальні (хоча Юпітеру часто віддають орбы більше ніж у особистих Планет), а вже найменші для вищих.
Наприклад, таблиця сучасних орбов, з урахуванням Планети і аспекту, який вона формує може виглядати ось так:
Очевидно, найбільший орбіс має сонце в аспекті з’єднання і опозиції, а найменший вищі Планети в трігон, секстили, і квадратурі (звертаю Вашу увагу – це ЛИШЕ ПРИКЛАД).

ОДНІЄЮ, ЗАГАЛЬНОПРИЙНЯТОЇ ТАБЛИЦІ ОРБИСОВ НЕ ІСНУЄ!!! Величина орбисов і підхід до цього питання вважається індивідуальним справою конкретного астролога.
Є думка, що використання більш «вузьких» орбисов дає кращі результати. І деякий час тому я теж так вважала, але потім стала помічати, що явно втрачаю у розгляді якісь дуже важливі моменти, я розширила орбисы, стала користуватися орбисами лише для Планет (не змінюючи орбиса в залежності від аспекту) і поки ще не разу не пошкодувала про прийняте рішення.
Якщо Ви початківець астролог, я рекомендую користуватися стандартним програмним набором, в наслідок, Ваша практика покаже, в який бік рухатися.

Аспект з орбисом в межах 1 градуса (для мажорних аспектів) прийнято називати точним. Якщо при цьому у Планет входять до аспект однаковий порядковий номер градуси, такий аспект називають партильным.
Приклад: – Місяць 12 гр, 30 хв. 20 сек. Овна Марс в 13 гр.10 хвилин 20 сек. Лева
між Планетами 120 гр, 40 хвилин – це точний аспект тріна (орбіс в межах 1 градуса).
Місяць 12 гр. 30 хвилин, 20 сек. Овна Марс 12 гр. 56 хвилин 40 сек. Лева – між Планетами 120 гр., 26 хв., 20 сек. Але при цьому Місяць і Марс займають однаковий порядковий номер Знака – 12 гр — аспект партильный тригон.

Вважається, що точні, і тим більше партильные аспекти діють сильніше і яскравіше аспектів з орбисом.
Насправді, на даний момент, для дуже багатьох астрологів, це данина традиції – «сказано в розумній книжці що він найсильніший, значить так і є!».
На мій погляд, має сенс розібратися, чому ж точні аспекти виявляються сильнішими ніж не точні, якщо ми враховуємо і ті і інші.
В натальной практиці, між Планетами в карті великі орбы, в прогнозах – орбисы рідко перевищують один градус в обидві сторони.
Уявіть собі, що у Вашій карті є квадрат Місяць-Плутон. Місяць 14.гр Козерога, Плутон 20 гр. Ваг. Між ними 6 градусів, і якщо бажані Вами орбисы дозволяють, то між ними – квадрат.
Тепер уявімо, що в динамічній карті – наприклад в транзиной – Уран йде Барана (як зараз). Дійшовши до 13 градусів Овна він встає у квадрат до Місяця з орбисом в 1 градус. Рухається деякий час вперед, потім розгортається на ретроград, потім знову директен, потім ретроградний і так кілька разів, періодично входячи в орбіс квадратури з Місяцем.
Очевидно, що людина в цей момент буде переживати не найлегші часи в психологічному сенсі. В якийсь момент, останній раз пройшовши Місяць, Уран буде все далі віддалятися від квадрата з Місяцем.
І пройшовши до 19 градусів Овна, він зробить опозицію до Плутона з орбом в 1 градус. І так само буде «ходити» по Плутону деякий час, викликаючи характерні обставини чи переживання.
НОООООО!!! Уран — Місяць – це буде одна «казка», а Уран – Плутон – інша! Можливо, що Уран буде смикати їх за ниточки по-черзі – віддаляючись від Місяця – зустрічаючись з Плутоном, віддаляючись від Плутона – зустрічаючись з Місяцем і знову віддаляючись від неї, йти до Плутона. Але як би то не було – це будуть різні історії.
А тепер уявіть, що Місяць стоїть у 14 градусах Козерога, а Плутон у 14 градусах Ваг. У цьому випадку, Уран буде аспектировать їх одночасно, створюючи не тільки напругу по своїй темі, але «включаючи» квадратуру самих натальних Планет! А це вже зовсім інша історія! Набагато жорсткіша, ніж в першому випадку.
У цьому випадку, говорять, «Уран добудував квадратуру між Місяцем і Плутоном до Тау-квадрат» — а це зовсім інший напруження. Або зовсім інші можливості, якщо мова йде про гармонійному зв’язку Планет в натале і динамічних методах.
В дирекціях, де Планети рухаються тільки директно, проходячи 1 градус за один рік, Уран аспектує Місяць в 14 градусах і Плутон у 20 градусах с проміжків часу в 3,5 роки! Тобто Місяць вже і думати забуде про Ураническом періоді, коли Уран підійде до опозиції з Плутоном.
Я вважаю, саме ця обставина робить точний аспект таким важливим в натальной карті.
Що стосується меж орбисов, то, як каже вельмишановний Юрій Юрійович Олешко – «орбисы не на граніті вибиті», не менш шановний Вільям Ліллі говорив, що враховує орбисы на пам’ять, що зараз йому згадалося, то і враховував. Важливо пам’ятати – зміст аспектів вказати на взаємодію Планет, які отримали від Знака в який вони потрапили схожі або непримиренні якості.
До речі сказати, у мене теж в різних програмах встановлені дещо різні орбисы і тепер, коли я знаю обґрунтування аспектів теорії/орбисов, мене це анітрохи не напружує і не дезінформує.

Багато сучасні астрологи, все ж належать до меж орбисов набагато більш ревно, ніж я. Але навіть і вони мають тенденцію збільшувати максимально допустимі межі орбан, якщо при незначному збільшенні орбиса, Планети, що стоять в аспекті, створять замкнуту конфігурацію.
Досить часто збільшуються орбисы для Планет стоять в стеллиуме. Так наприклад, при орбисе для з’єднання: для Меркурія 8 гр, для Марса 6, для Нептуна 4. Всі три Планети стоять у Скорпіоні, де Меркурій 3 градуси Скорпіона, Марс 8 градусів, а Нептун 12. Якщо строго застосовувати величину орбиса як постійну, то вийде, що Меркурій перебуває в орбисе з’єднання з Марсом, а Марс в орбисе з’єднання з Нептуном, але при цьому Меркурій і Нептун не перебувають у орбисе — між ними 9 градусів.
На практиці, в такій ситуації, астрологи збільшують орбіс, і отримують стеллиум (множинне з’єднання) між Меркурієм, Марсом і Нептуном.

Аспекти через кордон Знаків
Дещо складніше йде справа у тому випадку, коли Планети знаходяться в орбе, але при цьому, а Знаки, які не підтримують відповідний аспект – так звані аспекти через кордон Знаків.
Приклад – Марс в 3 гр.Овна, Меркурій в 29 гр.Риб – аспект з’єднання (4 гр.) через кордон Знаків. Марс у 3 градусів Овна, Юпітер 28 гр. Раку – аспект тригона через кордон Знаків (відстань 115 гр.)
Вважати чи ні? Адже якщо користуватися такою стрункою теорією взаємодії Знаків, а не Планет – Меркурій і Марс один одного «не бачать». А тригон Марса і Юпітера формується із Знаків, що стоять один від одного на відстані квадрата!
Що робити?
Колись давно, я відмовилася від обліку аспектів через кордон Знаків. Але відмовилася не тому, що вони «не працювали» або погано описували ситуацію, а тому, що так «не правильно», а я, треба сказати, великий шанувальник «правильноделания».
Тим більше, що в той момент я збільшила межі орбов, перейнявши їх з хорарної астрології, прибрала залежність меж орбиса від аспекту, який формується між Планетами, загалом стала робити «правильно».
Однак, моя практика, із задоволенням среагировавшая на збільшення орбан і залежність його від Планет, стала ІСТОТНО страждати від того, що з розгляду випали аспекти через кордон Символів! В результаті, було прийнято рішення – повернути останні, і враховувати їх так, як завжди враховувала, і на даний момент я жодного разу про це не пошкодувала.
Єдине, що тут варто було б додати, я, звичайно, істотно скоротила їх orbis. Не можу Вам сказати, який він став, просто навіть не знаю. Я просто дивлюся на Планети в аспекті й роблю висновок виходячи з того, які це Планети, як далеко від куспидов коштують вони обидві, наскільки сильні в Знаках, складається або розпадається аспект і т. д. Розумію, що цим своїм зауваженням я не сильно полегшила життя початківцям астрологам, але… просто універсальних, готових рецептів, придатних для застосування скрізь і всюди в Астрології (так, як і в інших сферах життя), просто не буває.

На всяк випадок, ось орбисы які забиті в одній з моїх програм:

Інформація про дистанційне навчання Астрології на моїх курсах, знаходиться ось тут

Відправити карту на конкурс можна ознайомившись ось з цими правилами

Для того, щоб нічого не пропустити, не забувайте підписуватися як на статті так і на коментарі до них.

www.astrologbrova.com

Аспекти Аспекти, орбисы, орбисы аспектів, орбисы планет

Навігація по записах

Лекція 134. Загальна теорія аспектів. Мажорні аспекти. Частина 1
Казімі. Спалення Планет. Планета під променями. Лекція 136. Аспекти частина 3.

35