Лекція 1. Історія астрології

5

Лекція 1. Історія астрології

Стародавні кургани, в безлічі розкидані на території легендарного Межиріччя, завжди розбурхували розуми шукачів пригод. Хтось шукав багатств стародавніх цивілізацій, хто слави, хтось наукових відкриттів, але всі вони в безлічі стікалися на територію, яку ми зараз називаємо Ірак.
Так було і в другій половині 19 століття, коли в результаті дослідження одного з найбільших курганів Куюнджік, була виявлена велика Ніневія – столиця держави Ассирія, точніше палац Ассірійського царя Ашшурбаніпала, а головне, відкриття унікальної «Куюнджикской бібліотеки» (Ниневийской бібліотеки).
Бібліотека являла собою збори глиняних табличок (їх виявилося близько 30 000), списаних складними трикутними письменами, які отримали назву – клинопис. Бібліотека, що містила в собі всю мудрість стародавнього сходу, була зібрана завдяки старанням ассірійського Царя Ашшурбаніпала і його заступництву наук.
Ашшурбаніпала — великий політичний і військовий діяч, син могутнього Царя Ассаргаддона, що правив в Ассирії 32 роки, спочатку готувався до жрецької діяльності, він був єдиним асирійським царем, знайомим з клинописом, а отже вміє читати і писати. Він дуже багато знав, і ще більше прагнув дізнатися. Вважається, що Ашшурбаніпал був слабкий здоров’ям, або принаймні, так про себе думав. Вважається також, що їхні військові походи, проходили без його безпосередньої участі. Можливо, так і є.
Невідомо, прославилося б його ім’я в століттях, якщо б його основною діяльністю була військова кар’єра чи немає, але достовірно відомо, що культурної спадщини, що він залишив після себе у всесвітній історії знайдеться не багато конкурентів.
Тексти, викладені на знаменитих табличках, стосувалися всього важливого в жизнеустройстве сучасного їм суспільства. Всі наукові знання – медицина, політичний устрій, література, будова світу, і, звичайно ж, – мантичні практики.
Треба зазначити, що Ашшурбаніпала і його сучасники не були творцями відповідних ворожильних технік (або принаймні більшості з них), вони були збирачами спадщини, що залишилося від попередніх їх попередників.
Дослідження пророцтв, було дуже актуальним для того часу і люди, які вміють робити правильні прогнози дуже шанувалися. Вони мали сан жерців і називалися Умману (Иманну).
Ворожильні практики того часу використовували різні методи – це і передбачення по нутрощам жертовних тварин, і за особливостями поведінки тварин живих, і сновидіння, і рух масла, налитого в воду, і багато чого ще, але найбільшим розділом було, звичайно ж, спостереження за небесами.
Умману вивчали Знаки, які посилає їм Небом і Землею, досліджували і фіксували їх, потім досліджували і фіксували ті наслідки, які принесли відповідні Знаки і так, день за днем, рік за роком, століття за століттям, складаючи стійке уявлення про те, що тягне за собою відповідний Знак, складали систему передбачення.

Природно, Ви розумієте, що вони могли спостерігати за тим, що було видно, а це Сонце, Місяць, Венера (як найяскравіша Зірка» після Місяця) – яким вони приділяли особливу значення, інші Планети септенера (тобто Планети, видимі неозброєним оком), а так само такі явища як затемнення, комети, якісь незвичайні світіння, хмари, пульсуючі зірки та інше.

На думку Имману – Боги наділили Небеса і Природу здатністю давати знаки, щоб попередити людини про якісь значущі події, ДАВШИ йому ШАНС як на них вплинути.

Имману стояли виключно на службі у царя і їх передбачення ставилися тільки до царя і стосуються його справах.

Цар був представником Богів на Землі, але він був людиною, а отже, міг робити помилки, які були не просто помилками (адже він був не простою людиною), а порушенням Божественного рівноваги. Природно за це покладалася розплата. АЛЕ дуже важливо, що розплата не приходила без попередження, і ось ці попередження, ці Знаки і повинен був побачити і головне правильно розтлумачити Умману.
Очевидно, що при такому положенні справ, Умману мали надзвичайний вплив.
Повторюся, що дуже важливим моментом у культурі месопотамської прогнозів було те, що Планета (найчастіше Місяць, звичайно) або інший Знак був саме ЗНАЙОМИЙ з допомогою якого Боги дають інформацію. Та вони в деякому сенсі персонифицировались з Божеством але в тій мірі, що планета Іштар (Венера в совер. розумінні) давала Знаки, які хотіла передати Богиня Іштар.

Саме Вавілоняни між 7-6 ст. до н. е. розділили траєкторію руху Сонця по небу на 12 секторів, кожен з яких був дорівнює одному місяцю. Крім появи самого Зодіаку, саме завдяки вавилонянам відбувається розділення астрологічних «Знаків» — як просторово-часової категорії від чисто астрономічного розділення Неба на сузір’я.

Звичайно, за небесними явищами люди спостерігали задовго до 1 тис. до н.е. Люди, ймовірно, давним-давно помітили, що Сонце встає в різний час, що змінюються пори року (може бути це було не так очевидно, для жителів областей близьких до екватора, але адже люди тоді жили не тільки в теплих країнах). Природно вже давно побачили, що лик Місяця на небі змінюється дуже часто (саме тому, до речі, Місяць є щонайпершим небесним об’єктом, приковавшим до себе увагу спостерігачів за небом – саме з її ритму і народилися всі ранні календарі). Але вважати, просте спостереження за небом і якісь примітивні висновки астрологією, на мій погляд, не цілком «законно». Хоча навіть маститі і шановні сучасні астрологи, люблять відсилати «дату початку» до доісторичних часів.
Наприклад, Л. Назарова у своїй книзі висловлює думку, що в 11 тисячоліття до н. е. Астрологія була сформована у Вавилоні, Ассирії та Індії. Правда варто згадати, що в період 7-4 тисячоліття на території Месопотамії (де НАБАГАТО пізніше виникли Ассирія і Вавилон – це 2 тис. до н. е.) йшло ще тільки розкладання первіснообщинного ладу, і не те що про астрологію навіть про цивілізації говорити поки рано.
Вавилон та Ассирія з’явилися ще пізніше – це 2 тис. до н. е. Індія як цивілізація з’явилася ще пізніше, тому припускати, що ще в 12 тис. до н. е. астрологія була сформована в країнах, які ще й самих-то не було, на мій погляд, безпідставно.

Хоча ще Геродот стверджував, що жерці Єгипту спостерігали небесні явища понад 11 тис. років тому, а деякі греки вважали, що спостереження древніх вавілонських жерців сходять до 31 тис. до н. е. Правда тоді не було не тільки вавілонських жерців але і самого Вавилона, але в принципі стародавні греки могли собі дозволити цього і не знати.

Можна звичайно «вразити» або лякати Вас ще деякими цікавими датировками – Гиппарх наприклад визначив вік астрології в 270 тис. років, а Цицерон в 470 тис., але це як кажуть, вже на любителя.

Отже ми відволіклися. Повернемося до Вавилону.
6-4 СТ. ДО Н.Е.

Історія того часу характеризується постійними загарбницькими війнами, і отже межами кордонів держав – так напр. з 6 століття до н. е. Вавилонського держави, як окремого держ. формиорвания вже не існувало. В результаті підкорення перським царем Киром Вавилон стає частиною імперії Ахеменідів. А отже йде активне поширення та «впровадження» однієї культури в іншу.

В 4 СТОЛІТТІ ДО Н.Е. саму Персію захоплює Олександр Великий і як наслідок об’єдналася колосальна для того часу територія (площа імперії Ал.Македонського становила 4 000 000 кв. км.) це Мала Азія (частина суч. Туреччини), Сирія, Пакистан, Месопотамія, сама Македонія (тобто частина сучасної Греції). Все це не просто стало частиною однієї імперії, все це спровокувало міграцію і як наслідок асиміляцію людей з Близького Сходу до Греції!

До речі, є цікава чи то казка, чи то бувальщина, з претензією на історичну правду історія про те, що придворний астролог Царя Філіппа Македонського (батька Олександра), зробив гороскоп собиравшемуся з’явитися на світ Олександру, благав дружину Филипа не дозволятиметься від тягаря раніше полудня. Так як в цьому випадку, на світ мав би з’явитися довгожитель, з долею полководця. Але якщо дитина народиться на сході, то проживе не більше 33 років.
Олександр народився на сході (і не дожив до свого 34-річчя ледь більше місяця).
Кажуть, що Апполоній (так звали придворного астролога), рвав на собі волосся від розпачу, і передбачив, що народженої після смерті Олександра, всі його держава розпадеться.

Чи вважати це історичною правдою, справа кожного, але ось така легенда існує.
Повернемося до історії. Отже, з 4 століття до н. е. починається активне переміщення людей, а головне ідей, з Близького Сходу в Грецію і практично відразу ж і в Рим.
Мудреці Близького сходу принесли до стародавньої Європи знання про небесну механіку доступною в ті часи, а так само що найголовніше для астрології, про зв’язок того, що вгорі з тим, що внизу. Астрологічні знання, астрологічна, точніше звичайно мантическая, традиція прийшла зі Сходу в Європу.

ВЖЕ В ПЕРШОМУ СТОЛІТТІ ДО Н.Е. астрологія займає в Греко-Римському світі свою почесну роль, як цілком сформована наука.

Олександрія, як найголовніший місто-покровитель наук стародавнього світу була центром, куди з’їжджалися вчені з усього стародавнього світу. Як відомо, саме в Олександрії була створена знаменита бібліотека, в якій міг жити і працювати будь-який науковець, зміст якого на себе брала держава.
Природно, що завдяки сприятливим для роботи умов, в цей період робиться величезна кількість досліджень, висуваються різні теорії, багато з яких знайшли підтвердження набагато пізніше. Як наприклад, та ж прецесія рівнодень, виявлена Аристархом Самоским.

Або теорія Клавдія Птолемея, чиєю головною працею є без сумніву «Альмагест» 13 томне твір, що містить у собі повний комплекс астрономічних знань того часу.
Саме Птолемею належить теорія епіциклів, що стала основною астрономічної моделлю аж до відкриття Геліоцентричної моделі світу Миколою Копперником.
Крім Альмагеста, Птолемей є автором астрологічного праці «Тетраблиблос», який до цих пір розбурхує уми сучасних астрологів, зважаючи астрологічної базою (або, як зараз люблять говорити – мат.частиною).

Але якщо Греція дала астрології наукову основу, інтелектуальну структуру, то Рим, звичайно ж політичну значущість.
Наприклад, давньому Римі була прийнята практика карбувати монети з зображенням символу астрологічного знака правлячого імператора.

Саме в Римі, прогнози астрологів носили надзвичайну політичну значущість. Аж до того, що висновок якогось видного, шанованого астролога того часу могло спровокувати повалення якогось правителя його конкурентом, достатньо було лише «скласти» гороскоп, передвіщає велике майбутнє і політичну славу цьому самому конкуренту.
Римські правителі того часу були зачаровані астрологією (так як вона могла їм чого-небудь хорошого напророкувати) і одночасно боялися її (так як вона пророкувала не тільки їм, але і всім іншим, хто міг за це заплатити). Але не рахуватися з нею вони не могли.

Саме завдяки надзвичайної значущості як політичної зброї, з 2 СТОЛІТТЯ Н.Е. астрологія вперше стала заборонятися! Заборонятися під страхом смерті!

Важливо ще раз підкреслити, що заборони на заняття астрологією були наслідком не скептичного ставлення до неї як до доісторичного марновірством, а саме її колосальної значущості.

Разом з тим, щоб трохи заспокоїти забобонних імператорів, і тим самих убезпечити самих себе, астрологи «придумали» чудове правило, згідно з яким, на імператора не поширюється вплив зірок, так як він господар усього світу, і його доля повністю підпорядкована Богові.

Відома, наприклад, історія імператора Тіберія, що залишили про себе пам’ять в історії як про найбільшого тирана. В старості він переселився на віддалений острів, де оточив себе таємною поліцією, яка складалася з астрологів. З їх допомогою він виявляв потенційних бунтівників. На чолі цієї поліції стояв найбільший астролог того часу Трассилиус з Олександрії.
У Тиберія був звичай перевіряти астрологів, пропонуючи останнім розрахувати дату їх смерті. Після чого, він із задоволенням спростовував їх передбачення, влаштовуючи їм ганебну страту.

Не уникнув «тесту» і Трассилиус. Згідно з легендою побудувавши гороскоп, він спочатку замовк, потім зблід, і з кожною секундою ставала ще більш блідим, заявивши у підсумку що страшне і можливо фатальне подія вже зовсім близько. Задоволений прогнозом Тиберій обійняв і заспокоїв Трассилиуса, зробивши його своїм найближчим радником. Всі наступні передбачення Трассилиуса, Тіберій сприймав як слова оракула.

Астрологія займала провідні позиції в політичному житті стародавнього Риму, була цікавою наукою для стародавньої Греції, але з початком поширення у стародавній Європі Християнства, вона природно стала здавати свої позиції.

Імператор Костянтин, який прийняв Християнство в 312 році, поклав початок його становленню, як офіційної релігії Римського світу. Протягом 100 років було видано безліч законів, що забороняли поганські практики, до яких природно була віднесена і астрологія. За використання відповідних практик, в принципі могла загрожувати страта, хоча на практиці даних про те, що хтось із астрологів був страчений за свою роботу в цей період немає.

У цей момент, астрологія переміщується на Схід у Персію та Індію.

Перші роботи Індійських астрологів датовані 3 століттям нашої ери. Індійці перейняли

багато з астрології вавилонян, але багато зробили своє. Ймовірно, пануюча в індуїзмі теорія реінкарнації зіграла свою провідну роль у тому, що індійські астрологи і понині приділяють більшу увагу кармічній астрології, згідно з якою існує зв’язок між втіленнями, яку можна відстежити астрологічно. Треба зазначити, що сучасна західна астрологічна традиція, все більше переймає у індусів і все більше звертає увагу на кармічну складову. Все ж індійська астрологія хоч і має з західної спільні корені, стала розвиватися в окрему науку, і зараз носить назву Ведична астрологія і мало чим нагадує класичну західну.

А на Ісламському Сході, завдяки толерантності провідної релігії до Навчань та її великому постулату «Мудрість цілісною», астрологія знаходить своє друге життя і саме зі Сходу, завдяки арабським мудрецям, згодом повернутися в Європейську культуру.

У 640 році Арабами була взята Олександрія

На превеликий жаль для всесвітньої історії, Олександрійська бібліотека, що містила безцінні праці античних авторів і багато століть поспіль піддається нападкам, в результаті арабського нашестя була повністю знищена. Тим не менш, саме завдяки працям східних астрологів 8-12 століть, астрологія не тільки не була втрачена як наука, а й знайшла безліч унікальних методик. Араби по крупицях стали відновлювати колишні знання, і досягли у цьому вражаючих успіхів.

Приміром, через 2 століття після взяття Олександрії, на арабську мову був переведений Альмагест і Тетрабиблос Птолемея (пізніше саме з Багдада ці чудові твори повернулися додому в Європу).

В Багдаді, Олександрії, Ісфахані, Гранаді працювали видатні мислителі, астрономи і астрологи свого часу. Вони удосконалили астролябію, становили Зіджей – коротке керівництво до математичної астрономії (Основи для Зиджа взяті з Альмагеста Птолемея, але були суттєво переглянуті і відкориговані).
Імена арабська астрологів, не просто залишили слід в історії астрології але що найголовніше, працями яких користуються сучасні астрології, дуже багато – Аль-Кінді, АльбуМазар, Машаллах, Біруні, Улугбека, Бен Езра (мав правда іудейські корені).

 

ЗАХІД

Не можна сказати, що Захід зовсім забув про астрологію. Вона не була широко поширена, але все ж її продовжували використовувати при дворі, королі раніше хотіли знати що їм готує майбутнє.

Не дивлячись на те, що астрологія ставилася до язичницьким забобонам, практикувати її в цілях визначення погоди, або вдалого часу для посадки насіння не заборонялося.
Заборонені були пророкування пов’язані з визначеної долею людини, так як згідно з пануючою релігії – «все в Руках Божих!» Треба зазначити, що астрологія НІКОЛИ в своїй західній історії не була фатальною!!!

Всі нападки на неї як на пророцтва, яких не уникнути, викликані незнанням елементарних астрологічних традицій.
Тут доречно згадати Трассилиуса, що піддався випробувань Тиберія про пророкування власної смерті! Адже Трассилиус не сказав, що помре в цей день, він сказав, що страшні і МОЖЛИВО фатальні для нього події можуть бути близькі.
«Батько» наукової астрології Клавдій Птолемей присвятив свій книзі цілу главу (на самому початку), де спеціально зазначав, що астрологія НЕ є фатальною, порівнюючи астролога і його передбачення з медиком і його прогнозом.

Зараз дуже модно повертатися до класичних джерел, з’явилося навіть цілий напрям «традиційна астрологія», представники якої вважають, що починати дослідження гороскопу варто з визначення тривалості життя, посилаючись на ранні джерела, і в першу чергу на Птолемея. От тільки вони або не знають або зовсім забули про історії Біруні, який у віці 50 років звернувся до 4 астрологам, щоб вони визначили скільки років йому залишилося жити. Припущення астрологів не збіглися один з одним – хто передбачив 16 років, хтось 40, двоє навіть трохи більше 60! Біруні прожив 75 років (тобто більш менш близько «потрапив» тільки один з астрологів, відмірявши Біруні ще 16 років).

І це при тому, що арабська астрологія володіє унікальним інструментом – так званими жеребами (або Арабськими частинами, пунктами), які даю прекрасні результати саме в пророчу роботі.

Не менш показовою є історія відомого астролога 15 століття Йогана Региомонтана Мюллера, Найвідомішого німецького астронома, математика і астролога.

Він розробив систему будинків, названу його ім’ям (Региомонтануса, до речі, саме її сучасні «традиционщики» вважають правильною), визначив, точніше напевно все ж, оформив зв’язку будинків зі знаками. Він стояв біля витоків сучасної Селенобиологии – тобто зв’язку Місяця з процесами, що відбуваються на Землі в цілому і в кожній людині зокрема.

Він склав найточніші таблиці эфемирид на 30 років!
Власноруч перевів Тетрабиблос, для чого (в пошуках оригінального джерела) їздив в Італію, де познайомився з Римським Папою Сикстом 4, для якого став особистим астрологом.
Цей дивовижний вчений, був повторно запрошений Папою в 1476 році, але по дорозі потрапив в епідемію чуми і помер! Навряд чи Региомонтанус не відмовився б від цієї поїздки, якщо зміг, як припускають деякі астрологи, достеменно встановив, що до Риму він не доїде.
Тому говорити про те, що астрологи коли-небудь заявляли про фатальності, могли передбачати точні дати смерті, швидше за все не більше ніж вигадки, або можливо якісь приватні випадки з окремими людьми.

До речі сказати, повернувшись з Арабського сходу в 12-14 століттях астрологія не була надпопулярна, і загалом розвивалася паралельно з медициною, чиєю прикладною дисципліною за великим рахунком і була.

Хоча звичайно, були випадки, коли горе-астрологи самі намагалися зробити астрологію фатальною (а точніше виправдати свою професійну неспроможність). Наприклад, син відомого віщуна, можливо (немає достовірних даних) і астролога – Мішеля Нострадамуса – теж Мішель і теж Нострадамус. Молодший Мішель, ставши астрологом, передбачив, що місто Пузен згорить, але коли пророцтво не збулося, Мішель вирішив підпалити місто самостійно. Але в підсумку був схоплений на місці злочину і страчений.

До слова сказати, його найбільший батько, який залишив такий яскравий слід в історії, прожив дуже не просту, і в особистому плані дуже нещасне життя.

Будучи лікарем, він не зміг нічим допомогти своїй першій дружині і трьом дітям, які померли від невідомої хвороби. У другому шлюбі у нього народилося двоє дітей, історію одного з яких ми коротко освятили раніше.

Нострадамус дійсно був наближеною особою Катерини Медичі, і давав їй точні прогнози, в тому числі і про сходження на французький престол її сина Анрі, який став королем Генріхом 4. Ось тільки малоймовірно, що його передбачення мали астрологічні коріння, скоріше це було наслідком ясновидіння.

Тим не менш, сучасні астрологи, з задоволенням відносять цього великого віщуна до великим астрологам, що й казати, оперування такими іменами добре впливає на репутацію науки.

Не можна не відзначити, що з відкриттям Миколою Коперником геліоцентричної системи світу, в самому початку 16 століття, астрологія піддалася додатковим нападкам з боку вченого світу. Начебто виникли об’єктивні обставини вважати її з цього часу лженаукою. Проте, якщо деякі астрологи і були збентежені в перший час, таким відкриттям, то швидко зрозуміли, що з точки зору астрології цей факт абсолютно незначим, так як з астрологічної точки зору на небесах нічого не змінилося. Адже планети відносно землі, де і жив даний людина йшли точно так само як і до цього. Просто після цього відкриття багато що стає більш зрозумілим, більш простим, так як панувала до того часу теорія епіциклів Птолемея була ускладнена вже до межі.

Найважливішим фактором для поширення і популяризації астрології в Європі стало розвиток друкарства. Так починаючи з 1460 з’являється безліч астрологічних брошур – альманахів містили відомості про погоду, майбутніх епідемій, розвитку певних галузей. Природно, в них обов’язково були і прогнози щодо майбутнього врожаю. По суті це були прогнози, що стосуються суспільного життя.

Трохи пізніше в 16 столітті, астрологічні видання починають публікувати гороскопи знаменитостей, на чиїх прикладах розбираються основні астрологічні методики. Приміром, великою популярністю користувалися методики визначення величі або безслав’я тієї чи іншої особистості.
Одними з найбільш популярних були генитуры випускаються Джіроламо Кардано.

Кардано, до речі, один з небагатьох астрологів постраждали від режиму святої інквізиції, саме з-за свого заняття астрологією.

Найвідоміший випадок загибелі вченого-астролога на вогні святого режиму, це смерть італійського поета і вченого Чекко де Асколии, що посмів створити гороскоп Христа. Точніше головним моментом, що послужило основою вироку, було твердження, що народження Ісуса Христа можна було передбачити астрологічно. Так само астрологічно можна було передбачити і прихід Антихриста, що природно суперечило не тільки релігійним переконанням але і державної політики, що спирається на релігію!

Кардано, досліджував гороскопи Імператорів і царів, серед досліджуваних були і Петрарка і Цицерон, але так само як і Асколі, Корадно зважився на розгляд гороскопу Ісуса Христа.

Хоч у його час Церква вже більш толерантно ставилася до ідеї про те Зірки не зумовлювали народження Христа (що власне й було головною суперечністю Християнської доктрини), а тільки були знаком на небі, що говорить про велич народженого Бога. Тим не менш, ця тема була раніше вкрай небезпечною. Мета розгляду гороскопу Бога полягала в освіті – саме завдяки обраній особистості, Карданних хотів продемонструвати працездатність астрологічних методик.

Власне він і говорив про те, що від розташування зірок НЕ ЗАЛЕЖИТЬ народження Христа, а БОГ НАГОЛОСИВ на небі народження Свого Сина. Тобто зірки не причина, а знак!

Ця позиція дозволила Карданних протягом довгого часу після публікації уникати переслідування. Чому в 1570 році, через 15 років його таки заарештували і визнали винним у єресі, досі залишається без відповіді. Кардано вдалося уникнути смерті, однак його позбавили права навчати або оприлюднюватися, та останні роки він прожив під невсипущим контролем святої інквізиції.

Через 3 роки після опублікування геліоцентричної моделі Коперника (тобто 1546 році) народився вчений, чия астрологічна діяльність не піддається сумнівам – великий Тихо Бразі!

Тихо був придворним астрономом і астрологом датського короля Фрідріха 2, який подарував йому маленький острівець Гуен, де була споруджена обсерваторія під назвою Ураниборг. Звідти Бразі вів свої спостереження за зоряним небом і там же обробляв дані.

Бразі залишив велику астрономічне спадщина, надзвичайно важливе для того часу, але піддана коректуванню більш пізніми вченими.

Володіючи великою акуратністю в роботі в цілому і обчисленнях зокрема, Бразі розумів, що складати гороскопи за неточним астрологічними таблицями справа невдячна, тому велику увагу він приділяв саме уточненню астрономічних даних. Зокрема ним був створений каталог 777 зірок, який не вважається великим за обсягом (наприклад Улугбек на 100 років раніше створив каталог з 1018 зірок), але в той же час дуже точним.

Цікавий факт, що навіть сучасні історики астрономії і дослідники доль великих астрономів минулого, змушені визнати, що Бразі був не тільки астрономом але і астрологом. Цікавий, наприклад, той факт, що Браге, подорожуючи по Німеччині посварився зі своїм співвітчизником з якогось спірного питання геометричного. Сварка переросла в дуель, в результаті якої Тихо практично позбувся носа. Бразі говорив, що ще задовго до дуелі Марс віщував йому втрату носа (що і призвело до появи прізвиська – «Среброносый геній»).
До речі, до теорії Коперника Бразі ставився з великою повагою, вважаючи її найбільш зручною для спостережень. І не дивлячись на те, що він сам переконався в хибності теорії Птолемея, він все ж не був готовий визнати запропоновану модель світу Коперника правильною, так як не уявляв собі, яким чином можливий рух Землі.

На жаль, після смерті свого покровителя, Бразі позбувся не тільки Ураниборга, але і фактично, був видворений з Данії. Незабаром після від’їзду астронома, обсерваторія була зруйнована вщент.

На відміну від великого Бразі, його учень, не менш великий, Йоганн Кепплер довіряв теорії Коперника і будував свої спостереження вже виходячи з геліоцентричної моделі світу.

Ще за життя свого знаменитого вчителя, Кеплер веде спостереження за Планетою Марс (ми пам’ятаємо, що саме до Марса мав «особливі почуття» Бразі). В результаті кропітких спостережень, спочатку за Марсом, а пізніше перенісши свої «марсіанські» відкриття на інші Планети, Кеплер приходить до відкриттів, уточнившим Коперниківську теорію будови сонячної системи, які пізніше були використані Ньютоном для обґрунтування теорії всесвітнього тяжіння.

Ці закони уточнюють небесний порядок руху Планет (про эллептичности орбіт, про уповільнення руху в афелії і про те, що період обертання Планет залежить від ступеня її віддаленості від Сонця).

Безперечно, Кеплер був астрологом, хоча сучасні астрономи не поспішають визнавати його астрологічну діяльність.

Тим не менш, саме завдяки старанням Кеплера, астрологія ставиться на наукову основу. На думку вченого, астрологія потребує серйозному аналізі та «чистку» від багатовікових забобонів, але, тим не менш, є наукою, що має більшу практичну цінність.

Мабуть, однією з найбільш інтригуючих особистостей в астрології є англійський астролог 17 століття Вільям Ліллі! Ця особистість хвилює розум і уяву половини сучасних астрологів, друга половина вважає його геніальним шарлатаном.

Захоплена половина скрізь і всюди розповідає про точних прогнозах чуми і великих пожеж, які спіткали Лондон 1665-1966 роках. Про те, що він виграв безліч судів, звинувачували його в прогнозах долі, а головне в політичних змовах, завдяки своїм астрологічних знань. Захоплюються його надзвичайною працездатністю, завдяки якій він становив, за різними джерелами, за 1000 або навіть по 2000 гороскопів в рік!

Друга половина – говорить про те, що пророкувань пожежі і чуми, а тим більше політичної змови, взагалі не було! Тобто не було не самих прогнозів (вони були, про що свідчать альманахи Ліллі), але вони не віщували пожежу, чуму і переворот, а НЕГАРАЗДИ, які найближчим часом повинні захопити Англію, але ось у чому це висловитися він не знав, а тому відобразив свої прогнозі в картинах, які він називав ієрогліфічними, розшифровку він не дав ні в тому виданні, в якому вийшли передбачення, ні пізніше.

Суди, звинувачували його не в його астрологічної діяльності, а у причетності до змов, але той факт що Ліллі завжди виступав на підтримку Парламенту і саме завдяки розмитим «прогнозами» дозволили йому довести свою невинність.

Працездатність Ліллі, так восхищающая одних, других наштовхує на серйозні роздуми про професіоналізм астролога.

Але одне безперечно – Ліллі залишив чудові книги! Прекрасні підручники з хорарної астрології!

Особисто мені цей вчений сильно нагадує сучасного (нині вже покійного, на жаль) графа Вронського!

Історія Вронського ще більш захоплююча, ще більш цікава та інтригуюча. Ще менше, на мій дуже скептичний погляд, в ній правди! Але історія просто чудова. Про життя Сергія Олексійовича знятий дуже захоплюючий документальний фільм – «Великий самозванець. Граф Вронський».
Але, так само як і спадщина Ліллі, книги Вронського важко переоцінити! Я вважаю його багатотомник «Класична астрологія» чудовим навчальним матеріалом, необхідним студентам астрологічних закладів в якості курсу натальна астрологія.

Але якщо історія Вронського неоднозначною з точки зору його особистої долі, але абсолютно очевидна цінність його спадщини, то основоположник сучасної астропсихології Алан Лео так само неоднозначний в своєму значенні для астрології як і Вільям Лілі.

Тільки тепер вже ті, хто захоплювався Ліллі, вважають Лео катом астрології, як пророчу практиці, здатної давати відповіді на будь-які питання. А ругающие Ліллі перебувають у стані екзальтації з приводу вкладу та праць Лео.
Лео вважається батьком-засновником напряму «астро-психологія» і одним з видатних астрологів 20 століття.
Ще більш глибоко в психологію, астрологія поринула завдяки американського астролога французького походження Дейну Радьяру. Радьяр видав близько 50 книг по астрології, які на сьогоднішній момент багатьма астрологами визнаються класикою астрологічної літератури.
Особисто для мене мова Радьяра складний, вважаю, що дійсно глибоко зацікавитися його книгами можуть астрології, мають професійну психологічну освіту.
20 століття подарував Астрології багато видатних вчених. До початку 80 років, російських імен серед них практично немає, єдине значуще виняток Сергій Олексійович Вронський. Найбільш відомі астрологи того часу – дивовижна Эванлжелина Адамс – блискучий хорарний астролог.
Вже згадувані Дейн Радьяр і Алан Лео.
Марк Едмунд Джонс – засновник чудової і широко використовуваної методики «фігури Джонса».
Автори прекрасного багатотомного підручника з астрології «Найкращий спосіб вивчити астрологію» — високопрофесійні Маріон Марч і Джоан Мак-Еверс. Їх книги найкращі, прості але не примітивні підручники для початківців астрологів.
Швейцарський астролог, засновник школи «Астрологічний Психосінтез» – Бруно Хубер.
Французький психолог і статистик, застосував свої професійні знання в астрології Мішель Гоклен.
Ян Кефер, Ллевелін Джордж, Дерек Аплбі і багато інших.
Починаючи з 70-80 років минулого століття, астрологія «піднімає голову» і на нашій Батьківщині.
Її починають практикувати люди, пізніше стали родоначальниками сучасної західної астрології в Росії і на території колишнього СРСР – Михайло Борисович Левін – ректор Московської Академії Астрології.
Один з кращих в Світі хорарних астрологів – Олешко Юрій Юрійович
Сергій Васильович Шестопалов – ректор Санкт-петербурзької Академії Астрології.

Павло Павлович Глоба – вчений-астролог, відродив Авестийскую астрологію.
Фелікс Казимирович Величко стояв біля витоків Московської Академії Астрології.
Педагог Санкт-Петербурзького інституту астрології, автор безлічі семінарів – Павло Криворучко.
Тетяна Михайлівна Мітяєва – розробник методики тематичного гороскопу

Найкращий, на мій погляд, спеціаліст по кармічній астрології – Олена Михайлівна Сущинская.

Дуже професійний, лаконічний і постійно розвивається Костянтин Дараган.
І ще безліч унікальних імен, самобутніх, високо професійних астрологів!
Треба відзначити, що сьогоднішня західна астрологія, як би розділилася на два табори – один, безпосередньо сьогоднішня ЗАХІДНА астрологія, більше спрямований на вивчення астро-психології. Книги і розробки наших з Вами сучасників із Заходу більше орієнтовані на психологічний розбір особистості з використанням астрологічних технік.
Інший табір – наші з Вами співвітчизники. На мій погляд, все найцікавіше в сучасній астрології відбувається зараз у нас!!! Наші астрологи – унікальний симбіоз знань в астропсихології, кармічної астрології і астрології прогнозів. Не завжди і не у всіх це виходить професійно та якісно, але там де виходить — виглядає просто феноменально.
Я пропоную Вам взяти приклад з цих унікальних людей, і познайомиться, і скоріше всього пристрасно закохатися в цю унікальну науку – НАУКУ АСТРОЛОГІЮ!!!!!!!!!!!!!

Інформація про дистанційне навчання Астрології на моїх курсах, знаходиться ось тут

Відправити карту на конкурс можна ознайомившись ось з цими правилами

Для того, щоб нічого не пропустити, не забувайте підписуватися як на статті так і на коментарі до них.

www.astrologbrova.com

Uncategorized історія астрології, лекції з астрології

Навігація по записах

Астрологія для початківців. Знайомство з картою. Лекція 2.
Поєднання стихій. Відсутність стихій в астрології. лекція 3А.

2